Прејди на содржината

Обид за државен удар во Турција (2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обид за државен удар во Турција (2016)
Обид за државен удар во Турција (2016) во рамките на Turkey
Анкара
Истанбул
Обид за државен удар во Турција (2016) (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Датум 15 јули 2016–16 јули 2016
Место Анкара и Истанбул
Исход неуспешен обид за државен удар
Завојувани страни
ТурцијаМировен совет на Турција
 • фракција на турските воздушни сили
 • фракција на првата армија
Турција Влада на Турција
Жртви и загуби
2 соборени хеликоптер [1]

1 мртов генерал (тврдење на владата)[2]
104 мртви војници[3]
околу 80 војници се предале[2][4]
околу 6000 уапсени (вклучувајќи 8 генерали, 2,839 војници и 2,745 судски и управни судии и јавни обвинители)[5][6]

40 полициски службеник и 2 војници[7][8]
119 мртви цивили[5]
290+ убиени и 1,440 повредени вкупно[5][9]
Карта на настани во Турција.

На 15 јули 2016, се случил обид за државен удар во Турција започнат од група воени службеници. Обидот за државен удар е потврден од страна на турскиот премиер Бинали Јилдирим[10] и претседателот Реџеп Таип Ердоган.[2][11]

Претседателот Ердоган ги повика луѓето да излезат на улиците против обидот за државен удар.[12]

Позадина[уреди | уреди извор]

Од основањето на турската модерна држава па навака, вооружените сили на Турција извршиле три државни удари, во 1960, 1971 и 1980, а во 1997 година интервенирале преку војниот меморандум.[13] Војската во Турција, од историска перспектива е гледана како заштитник на државата и начелата кој ги воспоставил Мустафа Кемал Ататурк, иако години пред ударот во 2016 година, особено после аферата Егенекон, се сметало дека цивилни службеници почнале да воспоставуваат доминација над војската.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Darbe Girişimi“. Diken. 16 July 2016. Посетено на 16 July 2016.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Turkey coup attempt: military claims takeover of government – live“. the Guardian. Посетено на 15 July 2016.
 3. Top commander saved but others remain hostage to Gülenist coup plotters: Military
 4. Tens of Turkish soldiers in attempted coup surrender to police: Reuters witness, Reuters (15 July 2016).
 5. 5,0 5,1 5,2 „Turkey PM: Attempted coup leaves 265 people dead“. aljazeera.com. Посетено на 16 July 2016.
 6. „Turkish PM Blames Coup Attempt on 'Terrorist Organization:' 161 Killed, 2,839 Detained“. 16 July 2016.
 7. „LOCAL – Top commander saved but others remain hostage to Gülenist coup plotters: Military“.
 8. „Relatives mourn victims of Turkey's failed coup“. Архивирано од изворникот на 2016-07-18. Посетено на 2016-07-17.
 9. „Death toll in failed Turkey coup rises to more than 290 -foreign ministry“. Архивирано од изворникот на 2019-05-22. Посетено на 2016-07-17.
 10. „Turkish Military Says It Has Seized Control From Ankara Government“. Посетено на 15 July 2016.
 11. „Turkish army 'takes over power'. BBC News. Посетено на 16 July 2016.
 12. http://www.cnn.com/2016/07/15/asia/turkey-military-action/
 13. 13,0 13,1 Arango, Tim; Yeginsu, Ceylan. „Military Attempts Coup in Turkey, Prime Minister Says“. The New York Times. Посетено на 15. srpnja 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)