Прејди на содржината

Обернберг на Ин

Координати: 48°19′16″N 13°20′10″E / 48.32111° СГШ; 13.33611° ИГД / 48.32111; 13.33611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обернберг на Ин
Obernberg am Inn
Грб на Обернберг на Ин
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГорна Австрија
ОкругРид во Инкрајс
Управа
 • ГрадоначалникМартин Брукбауер (ÖVP)
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000354000000354 м
Население (14.6.2016)[1]
 • Вкупно1.615
 • Густина810/км2 (2,100/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4982
Повик. бр.07758
Рег. таб.RI
Мреж. местоobernberg.at

Обернберг на Ин — (германски: Obernberg am Inn) — гратче и општина во округот Рид во Инкрајс, Горна Австрија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гратчето е сместено во областа Инфиртел. Околу 9 % од земјиштето отпаѓа на шуми, а 48 % на обработливи површини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]