Оберес Гајзелтал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оберес Гајзелтал била заедница на општини во округот Залекрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала југозападно од Хале (Зале). Седиштето на заедницата на општини било во Михелн. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Заедницата на општини Оберес Гајзелтал се состоела од следниве општини:

  1. Михелн
  2. Ехлиц

Координати: 51°18′N 11°48′E / 51.300° N; 11.800° E / 51.300; 11.800