Обервалтерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обервалтерсдорф
Грб на Обервалтерсдорф
ЗемјаАвстрија
ПокраинаДолна Австрија
ОкругБаден
Управа
 • ГрадоначалникХелен Ауер
Површина
 • Вкупна13,6 км2 (53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000214000000214 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно3.644
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2522
Повик. бр.02253
Мреж. местоwww.oberwaltersdorf.at

Обервалтерсдорф е селска заедница (на германски: Marktgemeinde) во округот Баден во сојузната покраина Долна Австрија во Австрија. Седиштето на австрискиот олимписки комитет се наоѓа во Обервалтерсдорф. Тој зафаќа површина од 13,6 км² и официјалниот код е 3 06 23.

Популација[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19712.020—    
19812.030+0.5%
19912.416+19.0%
20013.343+38.4%
20113.939+17.8%

Политичка ситуација[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општината е Хелен Ауер (Социјалдемократска партија на Австрија) по резултатите од изборите во 2005 година.

Советот на претставници на општината (на германски: Gemeinderat) се состои од 23 места. Социјалдемократската партија на Австрија освои 13 места, Австриската народна партија освои 6 места и партијата IAO освои 4 места.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]