Обединет тим на Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на корејското обединување

Обединет тим на Кореја — обединет спортски тим на Северна и Јужна Кореја. Ваков тим настапил на неколку спортски натпреварувања во минатото, а настапува и на Зимските олимписки игри 2018.

Историја[уреди | уреди извор]

Обединет тим под името „Кореја“ нстапил на Светското првенство во пинг-понг 1991 и Светското младинско првенство во фудбал 1991 со спортисти од Северна и Јужна Кореја. Во 1991 година, тимот го користел Знамето на корејското обединување и химната „Ариранг“.[1][2]

На Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг, спортистите од Северна и Јужна Кореја маришале под Знамето на корејското обединување на Парадата на нациите на церемонијата на свеченото отворање.[3] Обединет тим исто така настапил на женскиот турнир во хокеј на мраз со шифрата на МОК „COR“. Тимот го користел Знамето на корејското обединување и неговата химна е народната песна „Ариранг“. Во другите дисциплини, двете Кореи учествувале како одделни тимови.[4]

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Светски првенства во пинг-понг[уреди | уреди извор]

Натпреварување Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно
Јапонија Чиба 1991 22[5] 1 1 2 4
Вкупно 1 1 2 4

Светски младински првенства во фудбал[уреди | уреди извор]

Натпреварување Спористи Злато Сребро Бронза Total
Португалија Португалија 1991 18[6] 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Зимски олимписки игри 2018[уреди | уреди извор]

Натпреварување Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018 35[4] 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „제41회 세계탁구선수권대회 남북단일팀 구성·참가에 관한 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-12. Посетено на 10 јануари 2018.
  2. „제6회 세계청소년 축구선수권대회 남북단일팀 구성·참가에 관한 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-12. Посетено на 10 јануари 2018.
  3. Hyonhee Shin; Christine Kim (17 January 2018). „Koreas to form unified ice hockey team, march together in Olympics“. Reuters. Посетено на 21 јануари 2018.
  4. 4,0 4,1 „Unified Korean Olympic Team to march at Olympic Winter Games PyeongChang 2018“. International Olympic Committee. 20 January 2018. Посетено на 21 јануари 2018.
  5. „제41회 세계탁구선수권대회 단일팀 실무위원회 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-26. Посетено на 10 јануари 2018.
  6. „제6회 세계청소년축구선수권대회 단일팀 실무위원회 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-26. Посетено на 10 јануари 2018.