Прејди на содржината

ОФК Пирин Благоевград

Од Википедија — слободната енциклопедија
ОФК Пирин Благоевград
Целосно имеОпштински фудбалски клуб Пирин Благоевград
ПрекариОрлите
Основан1922; пред 102 години (1922)
СтадионСтадион „Христо Ботев“, Благоевград
(Капацитет: 7,500)
МенаџерМилен Радуканов
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ОФК Пирин Благоевград е бугарски општински фудбалски клуб со седиште во Благоевград, кој во моментов се натпреварува во Втората професионална фудбалска лига во Бугарија.

Денешниот клуб е основан во 2008 година, по обединувањата на двата клуба од Благоевград, Пирин 1922 и ПФК Пирин Благоевград. Со официјална судска одлука подоцна истата година, клубот бил објавен како историски наследник на клупската евиденција на поранешниот ФК Пирин, основан во 1922 година. Во 2011 година, по банкрот на претставникот на фудбалскиот клуб, пиринскиот фудбалски оддел повторно се споил со Перун Кресна, за повторно да стане ОФК Пирин.

Самото име Пирин Благоевград доаѓа од Пирин, планинско подрачје во југозападниот дел на Бугарија. Стадионот на клубот е стадионот „Христо Ботев“ во Благоевград кој има капацитет од 7,500 гледачи. Прекарот на клубот е Орлите (бугарски: Орлетата), а нивните бои се темнозелената и белата.

До денес, клубот има четири домашни финалиња и, најважно, ужива голема улога за развојот на фудбалерите, бидејќи неколку млади бугарски фудбалери произлегле од младинската академија на клубот. Меѓу нив се и бронзените медалисти на Светското првенство на ФИФА во 1994 година, Петар Михтарски и Ивајло Андонов, како и поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Димитар Бербатов, кој освои две титули во Премиер лигата и беше најдобар стрелец во Премиер лигата во 2010-11 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]