ОУ „7 март“ - Челопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„„7 Март““

Место
Општина: Брвеница
Нас. место: Челопек
Основни информации
Контактни информации

ОУ „7 Март“ се наоѓа во тетовското село Челопек, Општина Брвеница. Во минатото училиштето се викало Братство - Единство, за потоа да се преименува во Братство. Подоцна локалните Албанци поднеле барање за преименување до Министерството за образование. Предложеното име, инаку го одбележува Денот на албанските наставници, кој всушност е датумот на кој е отворено првото училиште на албански јазик во историјата.

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]