ОУ „Шемшево“ - Шемшево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Шемшево“

Училишната зграда
Училишната зграда
Место
Општина: Јегуновце
Нас. место: Шемшево
Основни информации
Контактни информации

Шемшево основно училиште во Шемшево, Општина Јегуновце. Од самото формирање школото го носи името на македонскиот револуционер Даме Груев. После конфликтот во 2001 година, локалните албанци донесуваат одлука училиштето да го носи името на албанецот Јумни Јонузи. Ваквада одлука донела до бојкот од страна на Македонците, и на крај било решено училиштето да го носи името на селото Шемшево[1].

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Училиштето во Шемшево со трето име“. А1. Посетено на 2010-01-21. На |first= му недостасува |last= (help)CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]