ОУ „Христијан Тодоровски-Карпош“ - Ранковце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„ООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“ - Ранковце“

ЕкспедицијаРанковце71.jpg
Место
Општина: Ранковце
Нас. место: Ранковце
Адреса: Ранковце
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место oukarpos.wordpress.com/about/

Основно училиште „Христијан Тодоровски-Карпош“ — единствено основно училиште во селото Ранковце, во истоимената општина, Македонија. Училиштето е сместено на главниот пат во селото, во близина на општинската зграда.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски партизан од НОБ и народен херој Христијан Тодоровски-Карпош.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето постои од 1956 година. Централниот објект на училиштето бил обновен во 2000 година.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во рамките на општинското основно училиште „Христијан Тодоровски - Карпош“ се наоѓаат и три подрачни основни училишта од прво до деветто одделение, каде покрај учениците од селата каде што се наоѓаат самите подрачни училишта, се образуваат и други ученици од поблиските села. Овие училишта се:

  1. Подрачно основно училиште „Христијан Тодоровски - Карпош“ во село Герман
  2. Подрачно основно училиште „Христијан Тодоровски - Карпош“ во село Радибуш
  3. Подрачно основно училиште „Христијан Тодоровски - Карпош“ во село Псача

Организација[уреди | уреди извор]

Во училиштето работат 42 наставника и осум членови на помошниот персонал во училиштето. Во учебната 2015/2016 година биле запишани 301 ученик, распоредени во 26 паралелки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°10′1″N 22°7′4″E / 42.16694° N; 22.11778° E / 42.16694; 22.11778