ОУ „Хајан Селмани“ - Ростуше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајан Селмани

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Маврово и Ростуше
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Ростуше
Адреса: с. Ростуше
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Адем Сулејманоски
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Хајан Селмани“ (скратено: ЦОУ „Хајан Селмани“; во минатото познато и како ОУ „Иво Лола Рибар“ и ОУ „Ѓорѓи Пулевски“) — основно училиште во селото Ростуше.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

ОУ „Хајан Селмани“ во Ростуше е најстара воспитно-образовна организација во регионот. Училиштето започнало со работа во 1944 година во просториите на Бигорскиот манастир. Од 1945 година, наставата се одвива во училишната зграда во центарот на Ростуше која била изградена како административна зграда за тогашната општина.

Во октомври 2019 година, училиштето било преименувано во чест на македонскиот претприемач и стопанственик со потекло од долнореканскиот крај Хајан Селмани.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето спаѓаат:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°36′38.1″N 20°35′58.6″E / 41.610583° СГШ; 20.599611° ИГД / 41.610583; 20.599611