ОУ „Пецо Даскалот“ - Долнени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пецо Даскалот

Поглед на централното основно училиште „Пецо Даскалот“
Поглед на централното основно училиште „Пецо Даскалот“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пецо Даскалот
Нас. место: Долнени
Адреса: с. Долнени
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 76
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Пецо Даскалот“ (официјално: Централно основно училиште „Пецо Даскалот“ - Долнени; скратено: ЦОУ „Пецо Даскалот“) — централно основно училиште во селото Долнени.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот партизан Пецо Даскалот.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во средишниот дел од селото, во непосредна близина на поштата.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Во склоп на училиштето влегуваат следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Вранче се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 3 февруари 2020.

Координати: 41°25′32.9″N 21°27′12.9″E / 41.425806° СГШ; 21.453583° ИГД / 41.425806; 21.453583