ОУ „Панајот Гиновски“ - Бутел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панајот Гиновски

Место
Општина: Бутел
Нас. место: Бутел 2
Адреса: Ферид Бајрам бр. 17
Местоположба
Основни информации
Директор: Катерина Ничева Мартиновска
Настава на: македонски и албански
Контактни информации

„Панајот Гиновски“основно училиште во населбата Бутел 2, општина Бутел[1]. Училиштето почнало со работа во учебната 1955/56 година под името „Доситеј Обрадовиќ“, а во 1993 година било именувано по македонскиот преродбеник Панајот Гиновски. Настава се одржува на македонски и на албански јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)