ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ - Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мустафа Кемал Ататурк

Училиштето во 2022 година
Училиштето во 2022 година
Место
Општина: Гостивар
Наречено по: Мустафа Кемал Ататурк
Нас. место: Гостивар
Адреса: ул. Павле Аврамоски“ бр. 52
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 12 декември 1966; пред 56 години (1966-12-12)
Директор: Нури Мазлами[1]
Настава на: македонски, турски и албански
Контактни информации
Е-пошта Kemalataturk92@yahoo.com[1]
Телефон 042 215 325, 042 213 074[1]

Мустафа Кемал Ататуркосновно училиште во Гостивар, Општина Гостивар.[2] Во рамки на училиштето припаѓаат подрачните основни училишта во Горна Бањица, Долна Бањица и Здуње.[1] Училиштето е сместено покрај левата страна на реката Вардар над градската болница.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било основано на 12 декември 1966 година, со одлука број 05-429/1 донесена од Општина Гостивар.[3]

Согласно ноември 2019 година, централното училиште и неговите подрачни единици имале 1,351 ученик, од кои 650 биле машки, а 701 биле женски ученички.[1] Учениците биле поделени во 84 паралелки, од кои 52 паралелки биле во централното училиште.[4]

Библиотека[уреди | уреди извор]

Уилиштето има библиотека со читалница. Согласно ноември 2019 година, библиотеката располага со книги по сите наставни јазици. Библиотеката располага со 17,262 книги. Од кои 10,220 на турски јазик, 5,452 на македонски јазик и 1,393 на албански јазик, 133 на англиски јазик и 27 книги на француски јазик.[3]


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Интерна евалуација - ООУ „Мустафа Кемал Ататурк" Гостивар - од 27.11 до 29.11.2019 год“ (PDF). Гостивар: Државен просветен инспекторат. 21 февруари 2020. стр. 1. Архивирано (PDF) од изворникот 2021-01-21. Посетено на 23 август 2022.
  2. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. 3,0 3,1 3,2 „Интерна евалуација - ООУ „Мустафа Кемал Ататурк" Гостивар - од 27.11 до 29.11.2019 год“ (PDF). Гостивар: Државен просветен инспекторат. 21 февруари 2020. стр. 4. Архивирано (PDF) од изворникот 2021-01-21. Посетено на 23 август 2022.
  4. „Интерна евалуација - ООУ „Мустафа Кемал Ататурк" Гостивар - од 27.11 до 29.11.2019 год“ (PDF). Гостивар: Државен просветен инспекторат. 21 февруари 2020. стр. 3. Архивирано (PDF) од изворникот 2021-01-21. Посетено на 23 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]