ОУ „Лирија“ - Жеровјане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Лирија“

Место
Општина: Боговиње
Нас. место: Жеровјане
Основни информации
Контактни информации

Лиријаосновно училиште во Жеровјане, Општина Боговиње.[1].

Формирање и развој[уреди | уреди извор]

Училиштето е основано во 1948 година од страна на Народниот одбор на Тетовската околија - Тетово. На почеток ова училиште работи под името ОУ Слобода - с. Жеровјане, а од 1965 го носи името Лирија - с. Жеровјане. Во рамките на ова училиште има подрачни училишта во селата: Горно Седларце, Радиовце и Теново.[2]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Архивски фондови и збирки, Скопје 2006, стр. 38