ОУ „Лирија“ - Жеровјане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„Лирија“

Место
Општина: Боговиње
Нас. место: Жеровјане
Основни информации
Контактни информации

Лиријаосновно училиште во Жеровјане, Општина Боговиње.

Формирање и развој[уреди | уреди извор]

Училиштето е основано во 1948 година од страна на Народниот одбор на Тетовската околија - Тетово. На почеток ова училиште работи под името ОУ Слобода - с. Жеровјане, а од 1965 го носи името Лирија - с. Жеровјане. Во рамките на ова училиште има подрачни училишта во селата: Горно Седларце, Радиовце и Теново.[1]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]


  1. Архивски фондови и збирки, Скопје 2006, стр. 38