Прејди на содржината

ОУ „Крсте Петков Мисирков“ - Радовиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Крсте Петков Мисирков“

Место
Општина: Радовиш
Нас. место: Радовиш
Местоположба
Основни информации
Контактни информации

Основното училиште ОУ „Крсте Петков Мисирков“ - Радовиш е основно училиште во градот Радовиш, наречено по познатиот книжевник и јазичар Крсте Петков Мисирков (1874-1926).

Во училиштето има околу 1266 ученици и 70 вработени.

На 8 февруари 2006 година се случил голем пожат во кој речиси до темел изгореа двете радовишки основни училишта - „Крсте Петков Мисирков“ и „Никола Карев“.

Сега основното училиште „Крсте Петков Мисирков“ е сместено во нов објект на булеварот Александар Македонски. Во него има корисна површина од 3200 квадратни метри, има 24 училници и 7 кабинети. Има организирана настава во две смени, што значи дека има место за 48 паралелки.

Новиот училиштен објект почнал да се гради во 1998 година и бил готов во 2008 г. Биле потрошени 11 милиони денари и набрзо изградбата била запрена. По пожарот во 2006 г., изградбата на новото училиште продолжила. Изградбата чинела околу 70 милиони денари.[1]

На 21.01.2008 година во употреба било пуштено новото училиште, кое се наоѓа во непосредна близина на црквата „Св. Троица“. Чинот на осветување на училиштето го извршил Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение со свештенослужители од Радовишкото архијерејско намесништво, а потоа свечено било пуштено во употреба од премиерот на Македонија, Никола Груевски.[2]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

  • Ибраим Јашаров - второ место на Државен натпревар по Македонски јазик и литература.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]