Прејди на содржината

ОУ „Единство“ - Октиси

Координати: 41°14′07″N 20°36′06″E / 41.23528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.23528; 20.60167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Единство

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Нас. место: Октиси
Адреса: с. Октиси
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Мустафа Калиќи
Настава на: македонски и албански
Контактни информации
Е-пошта ou_edinstvo@yahoo.com
Телефон 046 799 583

Основно училиште „Единство“ (официјално: Основно општинско училиште „Единство“ - Октиси; скратено: ООУ „Единство“) — централно основно училиште во селото Октиси. Училиштето се наоѓа на патот помеѓу селата Октиси и Вевчани.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Основното училиште наставата ја изведува најмногу на македонски јазик, но сепак некои од родителите имаат побарано нивните деца да учат на албански јазик. Како резултат на тоа се одвива настава на албански јазик на прво до петто одделение.[2]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во рамките на општинското основно училиште „Единство“ се наоѓа и подрачното основно училиште од прво до петто одделение:[1]

  1. Подрачно основно училиште „7 Март“ во село Долна Белица

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Основни и средни училишта“. Општина Струга. Посетено на 21 ноември 2018.
  2. „Македонците-муслимани од Октиси не сакаат православен учител“. Архивирано од изворникот на 2021-03-23. Посетено на 21 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°14′07″N 20°36′06″E / 41.23528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.23528; 20.60167