ОУ „Дедо Лазор Циркоски“ - Враниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дедо Лазор Циркоски“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Наречено по: Лазор Циркоски
Нас. место: Враниште
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Дедо Лазор Циркоски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Дедо Лазор Циркоски“ - Враниште; скратено: ПООУ „Дедо Лазор Циркоски“) — подрачно основно училиште во селото Враниште. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Враниште и претставува дел од основното училиште „Јосип Броз Тито“ од градот Струга.

Именување[уреди | уреди извор]

Училиштето во минатото го носело истото име како и централното училиште во градот Струга, односно било именувано како ОУ „Јосип Броз Тито“ - Враниште.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Фото: Човечкиот живот нема цена“. Ohrid News. 12 мај 2017. конс. 6 ноември 2018.