ОУ „Дедо Лазор Циркоски“ - Враништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дедо Лазор Циркоски

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Наречено по: Лазор Циркоски
Нас. место: Враништа
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Дедо Лазор Циркоски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Дедо Лазор Циркоски“ - Враништа; скратено: ПООУ „Дедо Лазор Циркоски“) — подрачно основно училиште во селото Враништа. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Враништа и претставува дел од основното училиште „Јосип Броз Тито“ од градот Струга.

Именување[уреди | уреди извор]

Училиштето во минатото го носело истото име како и централното училиште во градот Струга, односно се нарекувало ОУ „Јосип Броз Тито“ - Враништа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Фото: Човечкиот живот нема цена“. Ohrid News. 12 мај 2017. Посетено на 6 ноември 2018.

Координати: 41°12′38″N 20°39′49″E / 41.21056° СГШ; 20.66361° ИГД / 41.21056; 20.66361