Прејди на содржината

ОУ „Дедо Иљо Малешевски“ - Берово

Координати: 41°42′31.30″N 22°51′19.84″E / 41.7086944° СГШ; 22.8555111° ИГД / 41.7086944; 22.8555111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дедо Иљо Малешевски

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Берово
Наречено по: Дедо Иљо Малешевски
Нас. место: Берово
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Наташа Аврамска
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место dim.edu.mk
Е-пошта contact@dim.edu.mk
Телефон 033/471-142

Основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ (официјално: Основно општинско училиште „Дедо Иљо Малешевски“ - Берово; скратено: ООУ „Дедо Иљо Малешевски“) — единствено основно училиште во градот Берово и едно од двете училишта во Општина Берово[1]. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на градот.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во рамките на општинското основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ се наоѓаат и седум подрачни основни училишта. Подрачните училишта во Будинарци, Митрашинци и Двориште имаат настава од прво до деветто одделение, додека останатите сè до петто одделение, чии ученици подоцна наставата ја продолжуваат во средишниот објект на училиштето во градот Берово. Подрачни училишта се:

  1. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Будинарци
  2. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Митрашинци
  3. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Двориште
  4. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Мачево
  5. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Смојмирово
  6. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Ратево
  7. Подрачно основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во село Владимирово

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°42′31.30″N 22°51′19.84″E / 41.7086944° СГШ; 22.8555111° ИГД / 41.7086944; 22.8555111