ОУ „Гоце Делчев“ - Робово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Гоце Делчев“ - Босилово

Primary school Goce Delčev (Robovo) (1).jpg
Место
Општина: Босилово
Нас. место: Робово
Основни информации
Контактни информации

Училиштето „Гоце Делчев“ во с. Робово е подрачно училиште на централното основно училиште од село Босилово, Општина Босилово[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето во Робово е едно од најстарите во регионот. Во 1860 година Арсениј Костенцев го открил во домот на месниот жител Мицо Караџа првото училиште во Струмичката каза. Во училиштето Костенцев бил четири години учител во самото училиште доаѓале деца на чорбаџии и од соседните села Сачево, Муртино, Моноспитово, со вкупно 45 деца. Училиштето работело по буквари и други учебници, набавени од печатницата на Константин Држилович, и донесени од Солун[2].

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Манол Пандевски - Ѓорѓи Стоев - Трнката, Струмица и Струмичко низ историјата, Струмица, 1969.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]