ОУ „Гоце Делчев“ - Подгорци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Подгорци
Адреса: с. Подгорци
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Ариф Имероски
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта gdelcev.pdgorci@yahoo.com
Телефон 046 798 738

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Подгорци; скратено: ООУ „Гоце Делчев“) — централно основно училиште во селото Подгорци. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Подгорци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на самото сретсело во Подгорци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Иако Советот на Општина Струга има дадено согласност за отпочнување на паралелки на албански јазик, сепак тие одлуки се поништени од страна на Министерството за образование и наука.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни и средни училишта“. Општина Струга. Посетено на 28 ноември 2018.
  2. „Подгорци, останува нерешен проблемот со образованието на албански јазик“. Посетено на 2018-11-28.[мртва врска]

Координати: 41°15′25″N 20°35′56″E / 41.25694° СГШ; 20.59889° ИГД / 41.25694; 20.59889