ОУ „Гоце Делчев“ - Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Делчев

Училиштето во 2022 година
Училиштето во 2022 година
Место
Општина: Општина Гостивар
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Гостивар
Адреса: ул. „Браќа Блажески“ бр. 6
Основни информации
Контактни информации
Телефон 042 215225

Општинско основно училиште „Гоце Делчев“основно училиште во Гостивар, Општина Гостивар.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето во 2010 година.

Во периодот септември 2017 година, организацијата НДЦ Скопје ја завршила постапката на реконструкција во 16 училници и 2 ходници во училиштето. Дополнително, НДЦ Скопје обезбедило дидактички материјали, училишен мебел и ИТ опрема за сите училници.[2]

Во мај 2018 година, директорот Сашо Шарески бил заменет со Игор Радески.[3]

На 1 ноември 2019 година, почнале градежните работи за реконструкција на покривот. Изградбата на новиот прокрив била во вредност од 354 илјади долари и била финансирана од Општина Гостивар и од швајцарската влада, а спроведувана преку УНДП во рамки на Програмата за подобрување на отпорноста на Полошкиот регион кон поплавите.[4]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Во основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар секоја година се одржуваат натпревари по математика кои понекогаш се општински а понекогаш се одржуваат на ниво на нашава држава. Исто така секоја година се одржуваат и натпревари за осмите одделенија по физика итн.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „УСАИД инвестира во ОУ "Гоце Делчев" во Гостивар“. Општина Гостивар. 16 септември 2009 год. Посетено на 2010-10-21. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „НДЦ Скопје реконструира училници и училишни простори во ОУ „Гоце Делчев", Гостивар“. ndc.mk. 1 октомври 2017. Архивирано од изворникот на 23 август 2022. Посетено на 23 август 2022.
  3. „Нов директор во гостиварското основно училиште „Гоце Делчев". gostivarpress.mk. 22 мај 2018. Архивирано од изворникот на 23 август 2022. Посетено на 23 август 2022.
  4. „Почна реконструкцијата на покривот на ОУ„Гоце Делчев" во Гостивар“. faktor.mk. 1 ноември 2019. Посетено на 23 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]