ОУ „Вера Циривири - Трена“ - Дебреште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вера Циривири - Трена

Поглед на централното основно училиште „Вера Циривири - Трена“
Поглед на централното основно училиште „Вера Циривири - Трена“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Вера Циривири - Трена
Нас. место: Дебреште
Адреса: с. Дебреште
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 302
Настава на: македонски, албански и турски
Контактни информации

Основно училиште „Вера Циривири - Трена“ (официјално: Централно основно училиште „Вера Циривири - Трена“ - Дебреште; скратено: ЦОУ „Вера Циривири - Трена“) — централно основно училиште во селото Дебреште[1].

Училиштето е именувано по македонската партизанка Вера Циривири - Трена.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Влезот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа во јужниот дел од селото, во непосредна близина на Горна џамија.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски, турски и албански наставен јазик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Образование“. Општина Долнени.

Координати: 41°28′39.1″N 21°18′52.4″E / 41.477528° СГШ; 21.314556° ИГД / 41.477528; 21.314556