ОУ „Браќа Миладиновци“ - Добрушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Браќа Миладиновци“

Поглед на централното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Поглед на централното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Добрушево
Адреса: с. Добрушево
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Централно основно училиште „Браќа Миладиновци“ - Добрушево; скратено: ЦОУ „Браќа Миладиновци“) — централно основно училиште во селото Добрушево.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот на селото, непосредно од левата страна на патот кој води од Ношпал.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Дедебалци се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[1]

Познати ученици[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „За нас...“. македонски: ОУ „Браќа Миладиновци - Добрушево. Посетено на 31 јули 2019.

Координати: 41°10′15.5″N 21°28′53″E / 41.170972° N; 21.48139° E / 41.170972; 21.48139