ОУ „Андреј Савевски Ќиќиш“ - Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреј Савевски Ќиќиш

Место
Општина: Општина Тетово
Наречено по: Андреј Савевски Ќиќиш
Нас. место: Тетово
Адреса: Иво Рибар Лола бр. 46
Основни информации
Директор: Дијана Ценоска
Настава на: македонски и албански
Контактни информации

Основното општинско училиште „Андреја Савевски - Ќиќиш“основно училиште во Тетово, Општина Тетово. Во минатото училиштето се наоѓало на местото на денешната гимназија и поранешно медициско училиште покрај реката Пена во центарот на градот. Училиштето својата воспитно-образовна дејност ја остварува од 1956 год, а во денешната зграда од 1961 година.

Некогаш училиштето имало околу 800 ученици, додека денес има нешто помеѓу 250 и 300 ученици. Бројот на паралелки е 18 на македонски и 5 на албански јазик. Некогаш важело за видно училиште во Тетово и регионот.

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Голем број на познати личности особено научници, професори и уметници во Македонија и во странство го имаат своето образование во ова училиште.

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]