ОУ „Јане Сандански“ - Чаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„"Јане Сандански"“

Место
Општина: Чаир
Нас. место: Чаир
Основни информации
Контактни информации

Основното училиште "Јане Сандански" се наоѓа во Чаирската населба Дуќанџик, општина - Чаир.[1]Училиштето „Јане Сандански" е основано во 1957 година и во него учат околу 600 ученици, на македонски, албански и на турски наставен јазик.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дуќанџик доби спортско игралиште“, Вечер, 5 септември 2006 (посет. 9 декември 2011 г). (на македонски)
Дел од серијалот Јане Сандански
Јане 7.JPG