ОУ „Ѓ.К. Скендербег“ - Србица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓ.К. Скендербег

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Скендербег
Нас. место: Србица
Адреса: с. Србица
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Џелил Џелили
Број на ученици: 81[1] (2020/21)
Настава на: албански
Контактни информации
Е-пошта gkskenderbeu@gmail.com
Телефон (045) 258-821
Факс (045) 258-821

Основно училиште „Ѓерѓ Кастриоти Скендербег“[2] (официјално: Основно општинско училиште „Ѓ.К. Скендербег“ - Србица; скратено: ООУ „Ѓ.К. Скендербег“) — централно основно училиште во селото Србица. Училиштето се наоѓа помеѓу селата Србица и Арангел.

Денес, училиштето е именувано по албанскиот херој Ѓерѓ Кастриоти Скендербег, додека во минатото училиштето го носело името Лирија.[3]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на централниот објект на училиштето се наоѓа на самиот влез во селото Србица, кога се влегува од страната на селото Арангел.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.[4]

Наставниот процес во централниот објект во Србица се изведува во две училишни згради една до друга.[5]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето спаѓаат:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ГОДИШНА ПРОГРАМА За Учебната 2019/2020 година“. Општина Кичево. Посетено на 2021-01-13.
  2. Во некои документи се сретнува името Скендербеу, што е албанско именување за Скендербег.
  3. „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“ (PDF). Службен весник. Посетено на 2021-01-13.
  4. „Во Кичево нема пари за нафта и струја за училиштата, ама има за плати за превработеноста со наставници и хаусмајстори“. МКД.мк. Посетено на 2021-01-13.
  5. НМ (2020-10-19). „Четворица наставници од училиштето во Србица инфицирани со ковид-19“. Нова Македонија. Посетено на 2021-01-13.

Координати: 41°35′24.67″N 21°01′38.73″E / 41.5901861° СГШ; 21.0274250° ИГД / 41.5901861; 21.0274250