ОУ „Ѓорче Петров“ - Ропотово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ѓорче Петров“

Поглед на централното основно училиште „Ѓорче Петров“
Поглед на централното основно училиште „Ѓорче Петров“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Ѓорче Петров
Нас. место: Ропотово
Адреса: с. Ропотово
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Ѓорче Петров“ (официјално: Централно основно училиште „Ѓорче Петров“ - Ропотово; скратено: ЦОУ „Ѓорче Петров“) — централно основно училиште во селото Ропотово.

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Ѓорче Петров.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во крајниот источен дел од селото, од левата страна на патот кој води до соседното село Жабјани.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта во кои се одвива настава од прво до петто одделение:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°27′07.1″N 21°22′34.4″E / 41.451972° N; 21.376222° E / 41.451972; 21.376222