ОУ „Манчу Матак“ - Кривогаштани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манчу Матак

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Кривогаштани
Наречено по: Манчу Матак
Нас. место: Кривогаштани
Адреса: с. Кривогаштани
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1945
Директор: Даниела Мицеска
Број на ученици: 194
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место mancumatak@edu.mk
Е-пошта oumancumatak@gmail.com
Телефон 048 471 205

Основно училиште „Манчу Матак“ (официјално: Основно општинско училиште „Манчу Матак“ - Кривогаштани; скратено: ООУ „Манчу Матак“) — централно основно училиште во селото Кривогаштани.[1]

Името на училиштето е во чест на народниот херој Манчу Матак.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото, на патот кон Годивле.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик. Има вкупно 13 паралелки од прво до деветто одделение со вкупно 194 ученици.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Годишна програма“. ОУ „Манчу Матак“ - Кривогаштани. Посетено на 2022-01-05.

Координати: 41°20′18″N 21°19′52″E / 41.33833° СГШ; 21.33111° ИГД / 41.33833; 21.33111