Прејди на содржината

ОУ „Малина Попиванова“ - Кочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малина Попиванова

Влезот на училиштето
Влезот на училиштето
Место
Општина: Општина Кочани
Наречено по: Малина Попиванова
Нас. место: Кочани
Адреса: ул. „Тодосија Паунов“ бр. 95
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1985; пред 39 години (1985)
Директор: Ивица Цимбалевиќ
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место oumalinapopivanova.mk
Е-пошта malinapopivanova@yahoo.com
Телефон 033 271 692

Општинско основно училиште „Малина Попиванова“ — училиште кое се наоѓа во градот Кочани. Училиштето го носи своето име по учесникот во Народноослободителната борба, Малина Попиванова.

Историја[уреди | уреди извор]

Училишната зграда, во периодот од 1963 до 1985 година, припаѓала на Средното училиште „Гошо Викентиев“.[1]

Основното училиште „Малина Попиванова“ во Кочани е основано со одлука бр. 02-251/4 од 26 август 1985 година, а е верифицирано со решение бр. 13-6492 од 20 декември 1985 година од Секретаријат за општествени дејности на Кочани.[2]


Досегашни директори[уреди | уреди извор]

  • Ивица Цимбаљевиќ (-2018)[3]
  • Благој Петров (јули 2018-)[4]

Градба[уреди | уреди извор]

Основното училиште располага со две училишни згради и една спортска сала. Во училниците кои се во дворот во училиштето се изведува настава со учениците од прво одделение и во истата зграда се наоѓа кабинетот по техничко образование.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За нас“. СОУ „Ѓошо Викентиев“ - Кочани. Архивирано од изворникот 2023-06-02. Посетено на 29 септември 2023.
  2. „Почетна“. ОУ „Малина Попиванова“. Архивирано од изворникот 2014-12-12. Посетено на 29 септември 2023.
  3. Ивица Цимбаљевиќ. (19 октомври 2016). Ивица Цимбаљевиќ старо-нов директор на ООУ "Малина Попиванова". Кочани: TelevizijaKocani. https://www.youtube.com/watch?v=9HkLVaQQ9mY. 
  4. Т. Ајтовски (14 јули 2018). „Петров и Миткова нови директори на ОУ „Малина Попиванова и ДГ „Павлина Велјанова"". kanal8.mk. Архивирано од изворникот 2023-09-29. Посетено на 29 септември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]