ОУ "Вук Караџиќ" - Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„"Вук Караџиќ"“

Место
Општина: Куманово
Нас. место: Куманово
Адреса: Браќа Филиповиќ
Основни информации
Настава на: [[македонски јазик јазик|македонски јазик]]
Контактни информации

[[Категорија:Основни училишта со настава на македонски јазик]]

Основното училиште "Вук Караџиќ" се наоѓа во Куманово, општина - Куманово.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Учениците секоја година традиционално, учествуваат на натпреварите на млади техничари и природници, каде бележат одлични успеси во категориите Архитектура и градежништво и Ракетно моделарство.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Во Вук Карџиќ учел Иван Анастасовски Потпреседател на Собранието на Република Македонија 2005-2006 година

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]