ОУ „Браќа Миладиновци“ - Царев Двор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браќа Миладиновци

Поглед на централното училиште во Царев Двор
Поглед на централното училиште во Царев Двор
Место
Општина: Општина Ресен
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Царев Двор
Основни информации
Број на ученици: 125 (2017/2018 г.)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации
Телефон 047/489-402

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Основно општинско училиште „Браќа Миладиновци“ - Царев Двор; скратено: ООУ „Браќа Миладиновци“) — основно училиште во селото Царев Двор, кое претставува централно за околните села.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето е сместено на влезот во селото, во нова училишна зграда, изградена во 1964/65 година.[2]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во рамките на општинското основно училиште „Браќа Миладиновци“ се наоѓа и подрачното основно училиште од прво до петто одделение, а чии ученици подоцна наставата ја продолжуваат во средишниот објект на училиштето во селото Царев Двор. Овие училишта се:

  1. Подрачно основно училиште „Браќа Миладиновци“ во село Езерани

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ако.мк. „Само 115 првооделенци во цела Преспа | Ако“. Архивирано од изворникот на 2020-06-09. Посетено на 2020-06-09.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 317. ISBN 9789989920554. Посетено на 9 јуни 2020.

Координати: 41°2′27″N 21°0′17″E / 41.04083° СГШ; 21.00472° ИГД / 41.04083; 21.00472