Прејди на содржината

Н. Раџам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Д-р Н. Раџам
Роден(а)1938 (воз. 85–86 г.)
Ченај, Индија
Занимањевиолинист
Награди
Страница
nrajam.com

Н. Раџам (роден 1938) ― индиски виолинист кој изведува хиндустанска класична музика. Таа останлаа професорка по музика на Универзитетот Банарас Хинду, на крајот стана шеф на одделот и декан на Факултетот за изведувачки уметности при Универзитетот.

Таа била наградена со стипендијата на Националната академија за музика танц и драма во 2012 година, највисоката чест во изведувачките уметности доделена од Националната академија за музика, танц и драма на Индија.

Ран живот и обука

[уреди | уреди извор]

Н. Раџам е родена во Ченај во 1938 година во музичко семејство. Нејзиниот татко, Видван А. Нарајана Ијер бил добро познат so експонент на карнатичката музика.[1] Нејзиниот брат, Т.Н. Кришнан, бил истакнат виолинист од карнатички стил. Раџам ја започнала својата почетна обука за карнатичка музика кај нејзиниот татко. Таа, исто така, бежбала кај Мусири Субраманија Ијер, а го научила развојот на рага од вокалистот на Омкарнат Такур.

Раџам ги добила престижните титули на Падма Шри и Падма Бушан од Владата на Индија.

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Н. Раџам е оженета со Т.С. Субраманијан, овластен сметководител и поранешен извршен директор на Корпорацијата за осигурување на живот од Индија. Нејзината свекрва Падма Сваминатан, социјален активист и пејачка на карнатичка музика, била последната преживеана ќерка на Ф.Г. Натеса Ијер.[2][3] Вани Џајрам, пејачка преку пуштена снимена музика и вклучена во јужноиндиското кино, е нејзината снаа.

Изведувачка кариера

[уреди | уреди извор]

Под водство на нејзиниот татко, А. Нарајана Ијер, Раџам го развила т.н. гајаки анг (вокален стил). Раџам има настапувано низ целиот свет и на многу места низ Индија.

Раџам била професор по музика на Универзитетот Банарас Хинду (БХУ) на Факултетот за изведувачки уметности скоро 40 години. Таа била претседател на одделот и декан на колеџот во БХУ.

Студенти

[уреди | уреди извор]

Таа ги обучила нејзината ќерка Сангита Шанкар, нејзините внуки Рагини Шанкар и Нандини Шанкар, нејзината внука Кала Рамнат, Пранав Кумар, проф. В. Балаџи (БХУ) и д-р Сатја Пракаш Моханти.

 • Награда на Националната академија за музика, танц и драма, 1990 година[4]
 • Падма Шри, 1984 година[5]
 • Падма Бушан, 2004 година[5]
 • Puttaraja Sanmaana, 2004[6]
 • Награда Пуне Пандит, 2010 година, од Фондацијата за уметност и музика, Пуна, Индија
 • 2012: Член на Националната академија за музика, танц и драма[7]
 • 2018: Награда Тана Рири[се бара извор]]

Дискографија

[уреди | уреди извор]
 • Violin Dynasty (рага багешри)
 • Dr. (Mrs.) N. Rajam (рецитал на виолина)
 • A Duet On Strings[8]
 1. „Entertainment News: Latest Bollywood & Hollywood News, Today's Entertainment News Headlines“.
 2. „Coimbatore: Fans, family celebrate Padma Swaminathan's hundred and first birthday“. Deccan Chronicle. 9 декември 2017. featured her famous musician daughter-in-law Dr N Rajam, her daughter Sangeetha Shankar, and her grandchildren Ragini Shankar and Nandini Shankar giving a brilliant violin concert accompanied by Kedar Kharaton on table. That was followed by another world famous musician Vani Jairam, another daughter-in-law, rendering two compositions.
 3. „Padma Swaminathan's 100th birthday“. srutimag.blogspot.com. Sruthi Magazine. 15 May 2018. The two-day celebration of Padma Swaminathan’s 100th birthday on 1 December at Brindavan Hill, Coimbatore was attended by her family including (L to R): Nandini Shankar (great granddaughter), Shankar Devraj (Sangita’s husband), T.S. Jairam (son) and Vani Jairam, Padma Swaminathan, N. Rajam and T.S. Subramanian (son), Sangita Shankar (granddaughter) and Ragini Shankar (great granddaughter). It was followed by a violin concert by N. Rajam (daughter-in-law) with Sangita, Nandini and Ragini accompanied by Kedar Kharaton (tabla). Vocalist Vani Jairam (daughter-in-law) rendered a few compositions.
 4. „SNA: List of Akademi Awardees Instrumental (Sarangi)“. Национална академија за музика, танц и драма. Архивирано од изворникот на 3 март 2016. Посетено на 6 февруари 2023.
 5. 5,0 5,1 „Padma Awards“. Ministry of Communications and Information Technology. Посетено на 6 февруари 2023.
 6. „Briefly“. The Hindu. Ченај, Индија. 2004-03-05. Архивирано од изворникот на 9 мај 2007.
 7. „Sangeet Natak Akademi Fellowships and Akademi Awards 2012“ (PDF). Press Information Bureau, Govt. of India. Посетено на 6 февруари 2023.
 8. „Album – A Duet On Strings on Itunes“. iTunes. Мумбај.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]