Нурбакит Тенгизбаев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки медали
Натпреварувач за  Казахстан
Машко борење во Грчко-римски стил
Бронза 2008 Пекинг

Нурбакит Тенгизбаев (роден на 10 април 1983) е казахстански борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои бронзениот медал во дисциплината Грчко-римски до 60kg.