Прејди на содржината

Нукуорски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нукуорски јазик
Застапен воМикронезија
Подрачјезападено Нукуоро
Говорници860  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nkr
Нукуоро, долу лево

Нукуорскиот , или нукуороански, е полинезиски јазик, дел од подгрупата на елиски јазици. Јазикот се зборува на островот Нукуоро во Понпеј, Микронезија. Јазикот е многу сличен со капингамарангискиот јазик. Јазикот го зборуваат околу 900 жители, од кои 860 живеат во Микронезија. Јазикот користи латинично писмо за пишување.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]