Но (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Езеро Но
Координати 9°29′52″ СГШ 30°27′54″ ИГД / 
Главни приливи Бахр ал Џабал, Бахр ел Газал
Главни истеци Бел Нил
Сливни земји Судан
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}100 km² (макс,) км2

Езерото Но е езеро во Јужен Судан. Се наоѓа северно од мочурливата област Суд, во состав на реките Бахр ал Џабал и Бахр ел Газал. Ова езеро претствавува место каде што Бахр ел Џабал станува Бел Нил. Езерото Но се наоѓа на околу 1,156 километри низводно од Албертовото Езеро во Уганда, кое е најголемо езеро на текот на Бел Нил пред езерото Но.[1] Ова езеро се смета за централната област во која живе народот Нуер.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Potential of the Nile River Basin, And The Economic Development of Sudan by Marcia Merry Baker, The American Almanac, 1997
  2. The Nuer of Sudan and Ethiopia by Orville Boyd Jenkins, March 1997 (hosted by strategyleader.org)