Ноќта на генералите (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ноќта на генералите“ (англиски: The night of the generals) — британско-француско-американски филм од 1967 година во режија на Анатол Литвак. Главните улоги ги играат: Улоге: Омар Шариф, Питер О'Тул, Доналд Плезенс и Чарлс Греј.[1]

О'Тул (1968)

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во 1942 година, во Варшава, садистички е убиена една полска проститутка. За истрагата е задолжен мајорот Грау, агент на германската разузнавачка служба, кој верува во правдата. За време на убиството, откако се слушнал врисокот на жртвата, сведоците забележале дека зградата ја напуштил еден германски генерал. Истрагата покажува дека тројца генерали немаат алиби за таа ноќ: Танц, Клаус Каленберге и фон Сајдлиц-Габлер. Тие тројца избегнуваат да се сретнат со мајорот Грау и така стануваат сомнителни како можните извршители на убиството. Две години подоцна, мајорот ги среќава тројцата генерали во Париз и тој ја продолжува истрагата. Најпосле, приказната завршува во 1965 година во Хамбург каде се случува слично злосторство.

Наводи[уреди | уреди извор]