Нојекруг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојекруг
Место во Дисдорф
Нојекруг is located in Германија
Нојекруг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општина Дисдорф
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 76 м
Население 192  (31 декември 2006)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29413
Повик. бр. 03902
Портал www.beetzendorf-diesdorf.de
Местоположба на место Нојекруг во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Координати 52°46′24″ N; 10°48′00″ E / 52.7733° СГШ; 10.8° ИГД / 52.7733; 10.8Координати: 52°46′24″ N; 10°48′00″ E / 52.7733° СГШ; 10.8° ИГД / 52.7733; 10.8

Нојекруг (германски: Neuekrug) — село и поранешна општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Дисдорф. Општината се состои од три села Хеделзен, Редигау и Нојекруг. Раката Залцведел Думе извира близу Нојекруг-Хеделзен.