Прејди на содржината

Ночера Инфериоре

Од Википедија — слободната енциклопедија

Инфериорни вечери ( италијански: Nocera Inferiore ), некогашен Ноцера деи Пагани, е град и општина во Кампанија, Италија, во провинцијата Салерно, во подножјето на планините Монте Албино, на 20 км источно-југоисточно од Неапол со воз.

Историја[уреди | уреди извор]

Во периодот пред доминацијата на римското население во јужна Италија, Нукерија Алфатерна бил центарот на регионот во долината на реката Сарно, со градови како што се Херкуланеум, Помпеја, Стабија и Соренто . Ја задржала својата верност кон Рим до 309 година п.н.е. кога се придружила на Самнитите во 308 година п.н.е е одбиен обидот на Римјаните да ја населат долината Сарна,но во 307 година п.н.е подклекнала и била освоена . Таа успеала да одржи поволни услови и да му остана верна на Рим дури и по Битката кај Кана .

Ханибал ослабнал во 216 година п.н.е. изгладнување и конечно го уништи градот. Жителите се вратиле кога беше постигнат мировен договор. Дури и за време на сојузничката војна во Рим, Нучерија остана верна на Рим, иако градовите под нејзина команда им се придружија на бунтовниците; потоа тие станале независни градови, а Нучерија се здоби со делови од територијата на Стабија, која беше уништена од Корнелиус Сула во 89 година п.н.е. , како компензација. 73 година п.н. е. уништен Спартак .

Во раните денови, градот станал епископско седиште, а во 12 век се соединил со Невиниот II против Рудер Втори од Сицилија, за што жестоко настрадал . Во 13 век градот бил наречен Нучерија Христијанорум (Ночера Кристијан ), затоа што колонијата на Сарацен ја населил Фридрих Втори во градот Луцера, порано позната како Ночера Пула .

Малата колонија на Сарацен всушност била населена во 9 век.

Од крајот на 15 век до 1806 година го имал епитетот „паганска“ ( Nučeria Paganorum ). Денес, постои градот Пагани, на околу 1,5 км западно од Ноцера.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Хелена, вдовица на Манфред Сицилија, била затворена во замок и починала во него по Битката кај Беневенто (1266). Тука, исто така, папата Урбан VI ги затвори кардиналите кои биле приврзаници на антипопот Климент VII . Во замокот исто така некое време го поминал и познатите писатели Данте Алигијери и Џовани Бокачо .

На околу 3 км источно, близу местото Ночера Супериоре, се наоѓа црквата Санта Марија Маџоре, која датира од 6. век.

Познати граѓани[уреди | уреди извор]

  • Франческо Солимена, познат барокен сликар.
  • Јакопо Саназаро, познат поет, хуманист и епиграмист.
  • Свети Луис Тулушки, канонизиран на 7 април 1317 година.
  • Симоне Бароне, фудбалер, победник на СП 2006 во Германија со италијанската репрезентација.
  • Рафале де Мартино, фудбалер

Превоз[уреди | уреди извор]

Ночера е поврзана со железниците во Неапол, Авелинес и Салерно.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2011 година, во општината живееле 46.563 лица.[1] Предлошка:ДемографијаИТА

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • FK Nocerina 1910 година
  • Стадион Сан Франческо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28 декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)