Приморско-нотрањски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Приморско-нотрањски статистички регион
Primorsko-notranjska statistična regija
Статистички регион
Prim-notr regije.png
Најголем град Постојна
Површина
 • Вкупна 1.456 km2 (562 sq mi)
Население (2005)
 • Вкупно 52.287[1]

Приморско-нотрањски статистички регион (Словенечки: Primorsko-notranjska regija) е еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско седиште на овој статистички регион е градот Постојна.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 52.287 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Приморско-нотрањскиот статистички регион има 6 општини:

Наводи[уреди | уреди извор]