Норовска Река

Координати: 41°21′38″N 21°17′58″E / 41.36056° СГШ; 21.29944° ИГД / 41.36056; 21.29944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Норовска Река
Селишна Река
Селечка Река
Норовска Река низ селото Алданци
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Крушево
СелаНорово, Алданци
Физички особености
Извор 
 • местоБушева Планина
Устие 
 • место
Крушевска Река
 • координати
41°21′38″N 21°17′58″E / 41.36056° СГШ; 21.29944° ИГД / 41.36056; 21.29944
Должина15,32 км
Особености на сливот
ТечениеКрушевска РекаБлатоЦрна РекаВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Норовска Река ​— река низ Пелагонија, Македонија, која тече низ селата Норово и Алданци.

Тек[уреди | уреди извор]

Реката извира на источната падина на Бушева Планина, североисточно од Крушево. Поминува низ селата: Селце, Норово и Алданци.[1]

Во горниот тек е позната како Селишна или Селечка Река. Под селото Алданци се влива во Крушевска Река.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Вкупната должина на реката изнесува 15,32 км.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 63. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Норовска Река“. Geoview.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]