Норилск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норилск
Норильск
-  City[1]  -
Firsthouse.jpg
Првата куќа изградена во Норилск, во 1921
Норилск is located in Русија
Норилск
Местоположба на Норилск во Russia
Координати: 69°20′N 88°13′E / 69.333° СГШ; 88.217° ИГД / 69.333; 88.217Координати: 69°20′N 88°13′E / 69.333° СГШ; 88.217° ИГД / 69.333; 88.217
Coat of Arms of Norilsk (Krasnoyarsk kray).png
Flag of Norilsk (Krasnoyarsk kray).png
Грб
Знаме
Админ. статус (January 2014)
ЗемјаРусија
Фед. субјектКраснојарски крај[1]
Подреден наkrai city of Norilsk[1]
Админ. центар наkrai city of Norilsk[1]
Општински статус (December 2004)
Градски округNorilsk Urban Okrug[2]
Админ. центар наNorilsk Urban Okrug[2]
Статистики
Население (Попис 2010)175.365 жит.[3]
Ранг (2010)102nd
Часовен појас[4]
Основан1935[5]
City статус од1953[5]
Пошт. бр.663300-663341
Повик. бр.+7 3919[6]
(руски) Службен портал

Норилск (руски: Норильск) — индустриски град во Краснојарскиот крај, Русија, сместен над арктичкиот круг, источно од реката Енисеј и јужно од Тајмирскиот полуостров. Неговото постојано население изнесува 175.000 жители. Со привремените жители населението достигнува 220.000.

Тој претставува најсеверниот град со повеќе од 100.000 жители и втор најголем град (по Мурманск) во арктичкиот круг.

Градот бил основан во 1935 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref66.
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref763.
  3. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  4. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
  5. 5,0 5,1 Michail V. Kozlov; Elena Zvereva; Vitali Zverev (28 July 2009). Impacts of Point Polluters on Terrestrial Biota: Comparative analysis of 18 contaminated areas. Springer Science & Business Media. стр. 63. ISBN 978-90-481-2467-1.
  6. „телефонных кодов“ (руски). Посетено на 7 February 2016.