Норетистерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норетистерон
Norethisterone.svg
Norethindrone ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(17α)-17-Hydroxy-19-norpregn-4-en-20-yn-3-one;
(8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-Ethynyl-17-hydroxy-13-methyl-1,2,6,7,8,9,10,11,12,14,15,16-dodecahydrocyclopenta[a]phenanthren-3-one
Клинички податоци
Заштитени имињаConludag, Gesta Plan, Locilan 28 Day, Menzol, Micronor, Micronovum, Mini-Pe, Mini-Pill, Minovlar, Nor-Q.D., Norcolut, Noretisteron Dak, Norfor, Noriday 28, Noriday, Norlutin, Primolut N, Primolutin, Utovlan
AHFS/Drugs.comInternational Drug Names
MedlinePlusa604034
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост47–73% (mean 64%)[1]
Врзување за белковините>95%:
Albumin: 61%;[2]
Предлошка:Abbrlink: 36%[2]
МетаболизамMainly CYP3A4 (liver);[3] also 5α-/5β-reductase, Предлошка:Abbrlink/Предлошка:Abbrlink, and aromatase
Полувреме на елиминација5.2–12.8 hours (mean 8.0)[1]
Назнака
CAS-број68-22-4 Yes check.svgОк
ATC кодG03AC01 G03DC02
PubChemCID: 6230
IUPHAR/BPS2880
DrugBankDB00717 Yes check.svgОк
ChemSpider5994 Yes check.svgОк
UNIIT18F433X4S Yes check.svgОк
KEGGD00182 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:7627 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1162 Yes check.svgОк
СинонимиNET; Norethindrone; NSC-9564; LG-202; Ethinylnortestosterone; Norpregneninolone; 17α-Ethynyl-19-nortestosterone; 17α-Ethynylestra-4-en-17β-ol-3-one
Хемиски податоци
ФормулаC20H26O2
Моларна маса298.419 g/mol
  (verify)

Норетистерон е лек кој се користи во третманот на дисфункционални крварења, примарна и секундарна аменореа, предменструален синдром, циклична мастопатија, планирање на менструација, ендометриоза. Претставува синтетски прогестоген (или прогестин) и има слични ефекти како и природниот прогестерон, како супресија на гонадотропините, инхибиција на овулацијата.

Денес се користат и голем број на пролекови на норетистеронот, како што се норетистерон ацетат, норетистерон енантат, етинодиол диацетат, линестренол.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Stanczyk FZ (2002). „Pharmacokinetics and potency of progestins used for hormone replacement therapy and contraception“. Rev Endocr Metab Disord. 3 (3): 211–24. doi:10.1023/A:1020072325818. PMID 12215716.
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid16112947.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid18356043.