Прејди на содржината

Нордерштапел

Координати: 54°21′46″N 9°14′46″E / 54.36278° СГШ; 9.24611° ИГД / 54.36278; 9.24611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордерштапел
Место во Штапел
Јенсхаус во Нордерштапел
Јенсхаус во Нордерштапел
Јенсхаус во Нордерштапел
Грб на Нордерштапел
Нордерштапел во рамките на Германија
Нордерштапел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Штапел
Основни податоци
Површина 16,01 км2
Надм. височина 6 м
Население 767  (31 декември 2016)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 25868
Повик. бр. 04883
Портал www.norderstapel.de
Координати 54°21′46″N 9°14′46″E / 54.36278° СГШ; 9.24611° ИГД / 54.36278; 9.24611

Нордерштапел (германски: Norderstapel; дански: Nørre Stabel) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Штапелхолм.

Од март 2018 година е дел од општината Штапел.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]