Нора Робертс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нора Робертс (2007)

Нора Робертс, родена како Елинор Мари Робертсон англиски: Eleanor Marie Robertson  ; Сребрена пролет, 10 октомври 1950 ) е американски бестселер, автор на повеќе од 209 љубовни романи. Нејзините псевдоними се Џ. Д. Роб, во серија во смрт, како и Џил Марч и Сара Харстети.[1]

Нора Робертс била првиот автор кој бил примен во 1986 година .[2]

Од 2011 година, нејзините романи поминале вкупно 861 недела на списокот на бестселери, составена од Њујорк тајмс, вклучувајќи ги и 176 недели, кога некои од нив биле на првото место.[3]

Животопис[уреди | уреди извор]

Нора Робертс е родена во Сребрена пролет, Мериленд, како најмлада од пет деца и како единствена девојка. Откако дипломирала католичко училиште со строга дисцилина, се омажила млада и се преселила во Кидисвилла, Мериленд.[4]

Во јули 1985 година година Нора се омажила за друг човек, Брус Вилдер. Веднаш потоа, ја прошириле куќата и отвориле книжарница.[4]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Nora Roberts, . Приступљено 14. септембра 2014.
  2. A short biography - Nora Roberts Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) (Краћа биографија - Нора Робертс), . Приступљено 14. септембра 2014.
  3. Video Saturday – Nora Roberts’ Advice to Writers (Суботњи видео - Норин Робертс савет писцима), Деј Ал Мохамед,, 12. мај 2012. Приступљено 14. септембра 2014.
  4. 4,0 4,1 About Nora - bio Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) (О Нори - биографија), . Приступљено 14. септембра 2014. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „а“ е зададен повеќепати со различна содржина.