Нонтабури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нонтабури
นนทบุรี
Музејот на Нонтабури
Музејот на Нонтабури
Амблем на Нонтабури
Амблем
Нонтабури is located in Тајланд
Нонтабури
Нонтабури
Местоположба во Тајланд
Координати: 13°51′03″N 100°31′20″E / 13.85083° СГШ; 100.52222° ИГД / 13.85083; 100.52222Координати: 13°51′03″N 100°31′20″E / 13.85083° СГШ; 100.52222° ИГД / 13.85083; 100.52222
ЗемјаТајланд
Прогласен за гратче14 февруари 1937
Прогласен за град25 септември 1995
Површина
 • Вкупна38,90 км2 (1,500 ми2)
Население (2012)[1]
 • Вкупно258,550
 • Густина0,066/км2 (0,17/ми2)
Часовен појасТајланд
Мреж. местоnonthaburi.go.th

Нонтабури (тајландски: นนทบุรี) — град во среден Тајланд, административен центар на истоимениот округ и истоимената покраина. Како градска општина, има пет реони (тамбон): Суан Јај, Талат Кван, Банг Кен, Банд Красо и Та Сај. Во 2012 г. градот имал 258.550 жители, што го прави најголем во земјата по Бангкок.

Поради неговата географска близина до Бангкок, градот е фактички негово предградие, во состав на метрополитенската област. Нонтабури го опслужуваат градските автобуси на Бангкок, брзите градски бродови на реката Чао Праја и Виолетовата линија на Бангкошкото метро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]