Номадско сточарство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Номадско сточарство е одглдување добиток во услови кога сточарите барајќи нови пасишта, заедно со добитокот (овци, коњи, говеда), се преселуваат од едно на друго место. Најзастапеное во степските и пустинските и во областите на тундрите.