Ноктарче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Принцип на работа на ноктарчето
Принцип на работа на ноктарчето

Ноктарче или грицкалка – направа за сечење нокти. Со притискање на краевите на ноктарчето доаѓа до спојување на сечивата кои отсекуваат дел од површината на ноктот.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Лево е ноктарче во облик на клешти, десно е ноктарче кое работи на принцип на лост
Лево е ноктарче во облик на клешти, десно е ноктарче кое работи на принцип на лост

Најчесто ноктарчињата се изработуваат од не’рѓосувачки челик. Во нивен склоп може да се најде и мал нож или турпија за нокти. Најчесто се прави модел кој работи на принцип на лост, но постојат и модели во облик на клешти.

Историја[уреди | уреди извор]

Направите за сечење нокти, датираат од периодот меѓу деветтиот и шестиот век пред новата ера. Првото ноктарче, во денешниот облик, е патентирано во 1875 година во Соединетите Американски Држави. Сопственик на патентот бил извесен Валентин Фогерти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. US 161112, Fogerty, Valentine, "Improvement in finger-nail trimmers", issued 24. 2. 1875. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]