Нож за пица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
машинско тркалезно сечило за пица

Нож за пица или сечило за пица (исто така познат како ролери или пица тркало ) е прибор што се користи за сечење на пици . [1]

Сорти[уреди | уреди извор]

Постојат два главни вида сечила за пица. Најчестиот се користи во вид на тркало кое ротира во круг, додека лицето го движи секачот во насока на која би сакале да ја исечат пицата. [1] Другиот тип е голем закривен нож наречен мезалуна (италијански за "полумесечина"), кој се тркала напред и назад за да ја пресече пицата. Овие два вида секачи за пица доаѓаат во многу различни големини. [2] Многу луѓе можат да го користат секачот за пица за други работи, вклучително и занаетчиска работа. Некои видови мезалануси (особено типот со двојни ножеви) често се користат за месо од билки или со зеленчук. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Carter, Murray (25 June 2013). 101 Knife Designs: Practical Knives for Daily Use. Iola, Wisconsin: Krause Publications. стр. 22. ISBN 978-1-4402-3383-8.
  2. 2,0 2,1 Rosso, Julee (January 1985). The Silver Palate Good Times Cookbook. Workman Pub. стр. 199. ISBN 978-0-89480-831-9.