Нож за леб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нож за леб

Ноже за леб — дел од кујнски прибор кој се користи за сечење леб и се еден од многуте кујнски ножеви што ги користат готвачи. Неговите запци овозможуваат сечење на лебот без истиот да се дроби.

Еден таков нож бил изложен во 1893 година во Чикаго од фирмата Фридрих Дик, Германија[1]. Еден дизајн бил патентиран во САД од Џозеф Е. Барнс од Сиракуза, Њујорк[2].

Ножевите за сечење на леб обично се помеѓу 15 и 25 сантиметри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.fdick.us "We are producing serrated knives thus bread knives since we started the production of knives in 1889." "Series 1893 means that in this year, Friedr. Dick exhibited during the biggest international fair in Chicago"
  2. Предлошка:US patent reference

Надворешни врски[уреди | уреди извор]